niedziela, 22 marca 2015

Lars Saabye Christensen - "Odpływ"


Nie lubię powieści o dorastaniu, choć może właściwsze byłoby określenie, że „nie lubię się z nimi” – zawsze mam wrażenie, że chłód w tej relacji jest obustronny i utrudnia wzajemną komunikację. Prawdopodobnie z tego powodu odczuwałam dyskomfort w pierwszym kontakcie z powieścią Christensena – mimo że młody bohater ewidentnie dążył do wewnętrznych zmian, było mi w tym świecie niesamowicie dobrze. Może dlatego, że powieść porusza wiele innych dylematów? A może ze względu na piękno poetyckiego języka? W każdym razie skończyłam lekturę niesamowicie zadowolona (i właśnie zdałam sobie sprawę, że zaczęłam tę recenzję od końca…).

Tekst nie jest jednolity, choć łączącą go osią jest osoba narratora; Chris to uznany skandynawski pisarz i poeta. W pierwszej części książki towarzyszymy mu w retrospektywnej podróży w świat wspomnień z dzieciństwa – bohater zaprasza nas nad zatokę Oslofjorden dokładnie w roku historycznego lądowania człowieka na Księżycu. Gdy wszyscy czekają na ten przełomowy dla ludzkości moment, w letnim skwarze odbywa się rozwój niezwykłego młodego człowieka. Chris zmaga się z samym sobą, jak również z budzącymi się w jego wnętrzu emocjami związanymi z buntem, ale też przyjaźnią, zakochaniem czy zwykłą ludzką chęcią odrębności. W jego umyśle rozgrywają się dylematy, które zaważą na dalszym rozwoju; chłopak widzi coraz więcej, dostrzega wielowymiarowość świata i niejednokrotnie gubi się w tym, co go otacza.

Historię Chrisa przerywa wtrącenie, jego dzieło powstałe wiele lat po wydarzeniach z roku 1969. Ta swoista „książka w książce” jest historią człowieka rozpoczynającego pracę jako Pośrednik w mieście, o którym nie można powiedzieć nic dobrego; do jego zadań należeć ma oznajmianie rodzinom wszelkich złych nowin na temat ich najbliższych. To przepiękna, metaforyczna opowieść i największy atut książki Christensena – o ile pierwszą częścią można się zainteresować, druga umożliwia całkowite zatracenie. Znajdujemy tutaj refleksję na temat żałoby, życiowych celów, wagi wspomnień i roli, jaką sami im nadajemy. To także szeroki obraz straty – jej definicji, ale też sposobów przeżywania.

Nie sposób nie wspomnieć o pisarskim warsztacie autora. Styl Christensena odbiega nieco od standardowego, chłodnego i minimalistycznego tonu skandynawskich twórców; na pierwszy rzut oka widać, że autor jest kimś więcej niż pisarzem. Jego tekstu nie można przeskakiwać czy czytać nieuważnie, a to ze względu na niesamowite wręcz dopasowanie – jeśli przyjrzeć się mu bliżej, okazuje się, że nie ma ani jednego zbędnego słowa, nadprogramowego wyrażenia, a całość komponuje się niemal idealnie. Uwagę zwraca również mnogość tematów, poruszonych w opowiadanych historiach, które na pierwszy rzut oka zdają się być całkiem proste – tak naprawdę nie wymieniłam nawet połowy znaczeń i poziomów, które wprawne oko mogłoby tu odnaleźć. To najlepiej świadczy o możliwościach pisarza i jego zdolności do tworzenia dzieła pełnego, dogranego do każdego, najmniejszego nawet faktu.

Proza Christensena urzekła mnie pod każdym względem. To pisarz, który wie, czego chce i realizuje swoje zamysły w sposób pełny i wielowymiarowy. Do gustu przypadły mi obie odsłony powieści, choć w oczywisty sposób wywołały one różne odczucia; obie jednak zachęcają do refleksji i dostarczają literackiej przyjemności. Spotkanie z twórczością norweskiego pisarza było dla mnie prawdziwą radością i już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po wielokrotnie nagradzanego Półbrata.


Za egzemlarz książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Literackiemu.

9 komentarzy:

 1. W pełny i wielowymiarowy sposób ujmujesz zawsze zdjęcia z przeczytaną książką - zawsze Twoje potrawy doprowadzają mnie do ślinotoku, nawet jeśli są zwyczajnymi, prostymi daniami. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I oto największy fan moich zdjęć żywieniowych. :D

   Usuń
  2. A żebyś wiedziała! Niedługo dojdzie do tego, że zacznę śledzić każdy wpis poszukując inspiracji śniadaniowych i nie zwracając uwagi na same książki. :P

   Usuń
  3. Jakoś w ciągu tygodnia powinien pojawić się jeszcze jeden wpis z kolejnym arcyskomplikowanym daniem. :D

   Usuń
  4. Widziałem już bułki z serem i wafle, liczę na dniach na trufle w sosie beszamelowym. :D

   Usuń
 2. Zostałaś/eś nominowana/y do Liebster Blog Aword przeze mnie :D
  Zapraszam do zabawy. Wszystko znajdziesz na moim blogu.
  http://in-our-different-world.blogspot.com/2015/03/liebster-blog-award-1.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zachęcona. Odrobinkę ;) bo przyznam, że po opisie książki i po tym niejednolitym tekście spodziewałam się czegoś ciężkiego. I nadal troszkę się obawiam, ale po Półbrata też własnie chcę sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie o dziwo to nie jest ciężka lektura - sama podchodziłam do niej jak pies do jeża z tej obawy, ale okazała się bezpodstawna. :)

   Usuń
 4. Nie wiem, czy skusiłabym się na tę książkę w pierwszej kolejności, jednak wydaje się być dość ciekawą i pewnie kiedyś trafi w moje lepkie łapki - a z nich tak łatwo się nie ucieka :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są dla nas źródłem siły do prowadzenia bloga i wielkiej radości, dlatego też będziemy wdzięczni za każdy pozostawiony przez Was ślad.