poniedziałek, 9 marca 2015

Richard Preston - "Strefa skażenia"

Jest coś w wirusie ebola, co jednocześnie przeraża i fascynuje. Doskonale wiemy, jak bardzo jest niebezpieczny – doniesienia ze świata nie pozostawiają wątpliwości co do skali zagrożenia – a jednak wielu z nas zastanawia się, jak dokładnie działa i co sprawia, że jest w stanie zabić do 90% zarażonych. Richard Preston podejmuje próbę rozjaśnienia sytuacji – układa fakty w barwną opowieść, która robi naprawdę dobre wrażenie.

Książka jest zapisem historii badań nad wirusem ebola od pierwszych jego przypadków w 1980 roku aż do roku 1993 i ostatnich testów w okolicy prawdopodobnego ogniska choroby. Autor wykorzystał rzeczywiste zdarzenia i postaci; zmienił nazwiska, choć sytuacje i odczucia pozostały takie same. W ten sposób stworzył opowieść fabularną, która poraża swoją autentycznością. Czytelnik zostaje zaproszony do obejrzenia wnętrza laboratorium, gdzie przeprowadza się badania na szczególnie niebezpiecznych wirusach; poznajemy szczegóły operacji mających na celu doprowadzenie do wygaszenia choroby. Mamy też okazję obserwować, jak wielką wagę mogą mieć wszelkie błędy, potknięcia i niedopatrzenia badaczy.

Prestonowi udało się tworzyć świetny thriller medyczny oparty o faktyczne wydarzenia, w dodatku od pierwsze strony dosłownie wciągający czytelnika. Na sukces tej książki składają się dwa podstawowe czynniki – mocny, chwytliwy temat i świetny warsztat autora. Co prawda momentami denerwowały mnie krótkie, proste zdania, jednak z czasem do nich przywykłam, a całe napięcie, autentyzm i bezpośredniość doskonale wynagrodziły mi ten problem. Opowieść poprowadzona jest mądrze, zawiera bardzo dużo szczegółowych informacji, a jednocześnie nie traci nic z thrillera. Jestem zmuszona zgodzić się z opinią zawartą na okładce; do słów Stephena Kinga podchodziłam sceptycznie, ale rzeczywiście również dla mnie jest to jedna z najstraszniejszych historii, jakie czytałam. Mistrz grozy wie doskonale, że najbardziej niepokoi to, co prawdziwe, prawdopodobne życiowo, siedzące gdzieś w nas samych lub – co gorsza, jak w przypadku eboli – gdzieś w otaczającym nas świecie. Podczas czytania tej książki co i rusz musiałam sobie przypominać, że żaden z aspektów działania wirusa nie jest wymysłem autora – jest bardzo zakaźny, przenosi się nie tylko przez bezpośredni kontakt, działa szybko i celnie, doprowadzając do szybkiej śmierci. Człowiek dotknięty tą chorobą umiera w strasznych mękach w wyniku zakrzepów, krwotoku wewnętrznego, zadławienia krwawymi wymiotami lub po prostu z wycieńczenia.

Na pewno nie jest to książka dla ludzi o wrażliwych żołądkach – Preston nie bawi się w ozdobniki, a jego opisy są niesamowicie plastyczne – jednak jest to chyba ogólna cecha thrillera medycznego. Jeśli ten aspekt Wam nie przeszkadza (lub nawet go lubicie), opowieść o historii eboli powinna przypaść Wam do gustu. Ja nie mogłam oderwać się od lektury i wyciągnęłam z niej całkiem sporo informacji; spodobała mi się również płaszczyzna fabularna, która była całkiem dobrze poprowadzona. Jedynym, co tak naprawdę mi przeszkadzało, było ciągłe podkreślanie szybkości rozprzestrzeniania się wirusa, zupełnie jakby autor chciał wypomnieć światu, że bagatelizuje problem. Każdy jednak ma prawo do przypisania swojej książce takiej misji, jaką dla niej widzi.


Za egzemplarz książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Sine Qua Non.

12 komentarzy:

 1. Trochę się zdziwiłam, czytając pierwsze zdania Twojej recenzji. Nie sądziłam, że ktoś wpadnie na pomysł, aby napisać powieść o eboli i zrobić to tak, by stał się z tego, że tak powiem dreszczowiec. Nawet z czystej ciekawości będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie moim zdaniem to dość wdzięczny temat na thriller, już sam w sobie wzbudza sporo lęku.

   Usuń
 2. Mam tę książkę w domu i czeka na swoją kolej :D Po Twojej recenzji myślę, że również dam się porwać i przeczytam ją baaardzo szybko :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Już niedługo i ja równiez będe miała okazję ją przeczytać. Niezwykle ciekawią mnie sekrety eboli, a najbardziej zachęca mnie rekomendacja samego Stephena Kinga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wmówiłam sobie, że te rekomendacji tam nie ma - nie chciałam na niej budować oczekiwań. Ale przyszło mi zgodzić się z mistrzem...

   Usuń
  2. Mi również przyszło się zgodzić z mistrzem, a nawet do tej pory jak myślę o tej książce czy czytam jej recenzje na innych blogach to odczuwam dziwny niepokój...

   Usuń
 4. Świetny pomysł, będę musiała mieć na oku tę książkę i upolować ją przy najbliższej okazji :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Thriller medyczny + plastyczne opisy = nienawidzę Cię, bo teraz muszę tę książkę zdobyć. :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie sięgnę:) rzadko mam okazję czytać ten gatunek, a uwielbiam thrillery, i to jeszcze medyczny!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy jeszcze nie czytałam thrillera medycznego, więc jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. 'Strefa skażenia' czeka na mojej półce na przeczytanie. Na pewno się nie zawiodę na tej książce. :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przerażająca powieść non-fiction, systematyzująca wszystko co już wiemy o Eboli, ale w takim stylu, że aż strach bierze. Polecam, ale tak jak zauważa autorka recenzji tylko ludziom o mocnych nerwach i żołądkach ze stali;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są dla nas źródłem siły do prowadzenia bloga i wielkiej radości, dlatego też będziemy wdzięczni za każdy pozostawiony przez Was ślad.