poniedziałek, 23 marca 2015

Rainbow Rowell - "Eleonora i Park"


Nie wiem, z czego to wynika, ale powieści dla nastolatków kocham całym sercem. Może jeszcze nie do końca wydoroślałam? A może zwyczajnie jest w nich mniej fałszu, kombinowania i bezsensownych masek? W każdym razie z niesamowitą radością sięgnęłam po kolejną i, mimo że w ostatnich dniach cierpiałam na czytelniczą niemoc, dosłownie przepadłam nie mogąc oderwać się od lektury.

Park nie chce w swoim życiu żadnych zmian – pozostaje gdzieś z boku, dostosowuje się i zadowala go fakt, że nie spadł jeszcze do najniższej społecznej ligi. Gdy pewnego dnia w szkolnym autobusie pojawia się nowa dziewczyna, sam nie wie, dlaczego pozwala jej usiąść obok siebie, mimo świadomości, że taka osoba ześle na niego wyłącznie kłopoty. Eleonora, bo tak ma na imię, ma rude włosy, zbiór ubrań, z których żadne nie pasuje do drugiego, i zdaje się nic nie robić sobie z faktu, że już od pierwszej minuty stała się pośmiewiskiem całej zgrai nastolatków. Dwoje piętnastolatków zawiera milczący pakt o nieagresji, który stopniowo zaczyna przeradzać się w relację – dla obojga jest to coś całkiem nowego, zwłaszcza że stopniowo na jaw wychodzą pewne tajemnice...

Na pewno można powiedzieć o tej książce, że jest słodka i przyjemna, choć mnie osobiście ciężko było dać się ponieść tej atmosferze, gdy miałam gdzieś z tyłu głowy sytuację rodzinną Eleonory. Może zbyt często sięgam po literaturę faktu dotyczącą problemów domowych, jednak nie mogłam uwolnić się od myśli, co można by zrobić, aby tej dziewczynie pomóc. Zdarzały się jednak momenty, kiedy (tak jak bohaterka) zapominałam o całym świecie – nie mogło być inaczej za sprawą niezwykłego autentyzmu wszystkich odczuć i emocji. Sądziłam, że za sprawą tej powieści przypomnę sobie nastoletnie lata, jednak nie musiałam szperać w głowie aż tak daleko – zakochanie jest zakochaniem i pewne jego aspekty pozostają niezmienne. Cudownie było widzieć na papierze te emocje, które zna się z własnego doświadczenia i myślę, że to właśnie jest największą siłą powieści Rainbow Rowell. Można oczywiście powiedzieć, że to książka jedynie o nastoletniej miłości, jednak historią kieruje cała gama przeżyć, które sprawiają, że takie spłycenie byłoby niesprawiedliwe. Autorka dobrze konstruuje swoich bohaterów. To książka o kontrastach, dopasowaniu, buncie, relacjach społecznych, codziennych trudnościach, ale też o nas, dorosłych, widzianych oczami nastolatków. Eleonora i Park to nie tylko słodycz – dodatek goryczy jest całkiem spory i mocno wyczuwalny.

Nie mam zbyt wiele do powiedzenia na temat technicznej strony tekstu, bo i niewiele można jej zarzucić – czyta się odpowiednio lekko, dialogi wypadają naturalnie i naprawdę można dać się tej historii wciągnąć. W pewnym sensie jednak zdziwiła mnie narracja – właściwie jest trzecioosobowa, ale odrębna dla obojga bohaterów, zupełnie jakby o każdym z nich opowiadała inna osoba, z tym że wszechwiedząca, znająca myśli i odczucia postaci. To zabieg dość niecodzienny, zwłaszcza że zazwyczaj w powieściach dla młodzieży mamy do czynienia z pierwszoosobowym stylem wypowiedzi.

Na koniec powiem krótko: do przypomnienia sobie pierwszej miłości zdecydowanie polecałabym tę właśnie powieść – jej wydźwięk jest dużo bardziej pozytywny niż Romea i Julii


Za wspaniałą przygodę z parą niezwykłych nastolatków dziękuję wydawnictwu Otwarte.

12 komentarzy:

 1. Mam coraz większą ochotę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również lubię powieści dla nastolatków - czyta się je szybko, a niektóre są naprawdę świetne:)
  "Eleonora & Park" mam na oku, może po jakimś większym zastrzyku gotówki skuszę się na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam, nie była zła, ot taka miła opowiastka. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam dużą ochotę na tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach, ale nie musze przeczytać ją już teraz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy czytają, też chcę! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też mam sentyment do młodzieżowych książek. Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 8. ostatnio głośno o tej książce i mnie też kusi, no i też mam jakiś taki sentyment do młodzieżowych powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie ja przeczytam! Będzie to chyba pierwsza "świeża" książka od jakichś 2 lat. Przeczytam ją z tego samego powodu, co Ty - mam słabość i pewien sentyment też do powiastek dla młodzieży. Pochwalę się, żee uwielbiam "Pamiętnik księżniczki", który swego czasu czytałam dosłownie na okrągło. I do tej pory wracam czasami do tych książeczek:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bratnia duszo! Ja też uwielbiałam "Pamiętnik księżniczki" i uważam, że to świetna seria dla nastolatek - pamiętam, że odbierałam ją jako niesamowicie prawdziwą. Chyba w Święta zrobię sobie maraton i znów przeczytam wszystkie. ;)

   Usuń
 10. Ja dla odmiany raczej z takich książek wyrosłam, choć dorosła się nie czuję. A powinnam. :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chcę ją przeczytać i miejmy nadzieję już za niedługo się to spełni :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są dla nas źródłem siły do prowadzenia bloga i wielkiej radości, dlatego też będziemy wdzięczni za każdy pozostawiony przez Was ślad.