piątek, 20 czerwca 2014

Kiera Cass - "Elita"

Stosunkowo rzadko zdarza się, żebym chłonęła za jednym zamachem kilka kolejnych tomów cyklu. Właściwie w moim dorosłym życiu taka sytuacja miała miejsce tylko raz – w przypadku Igrzysk śmierci, kiedy wpadłam w istny cug i przeczytałam trzy książki pod rząd w dosłownie ekspresowym tempie. Dopiero Kierze Cass udało się wywołać u mnie podobny efekt; po lekturze Rywalek ogarnął mnie niezwykły smutek – coś się skończyło, a ja wiedziałam, że historia ma ciąg dalszy. W dodatku nie miałam do niej dostępu… Na szczęście dzięki Sylwkowi męka nie trwała długo, a na drugi tom bestsellera Kiery Cass rzuciłam się jak nastolatka.

Muszę przyznać, że podczas lektury byłam na każdym kroku zaskakiwana. O ile pierwszy tom można z czystym sumieniem nazwać prostą baśnią w stylu Disneya, o tyle w drugim do akcji wkrada się wiele różnorodnych czynników społecznych. Autorka pochyliła się w końcu nad niezwykłym systemem klasowym oraz historią państwa – prawdę mówiąc jestem ciekawa, jak chce doprowadzić to wszystko do szczęśliwego zakończenia, mając do dyspozycji tylko jeden tom. Lepiej poznajemy również sytuację rodzinną kandydatek oraz kulisy życia króla i królowej. Światło dzienne ujrzą tajemnice, które powinny jeszcze długo być ukrywane, a wiele osób będzie musiało ponieść konsekwencje swoich czynów.

W toku zdarzeń rośnie też napięcie między dziewczętami. To, co je różni, uwydatnia się, a sytuację dodatkowo zaognia postawa księcia Maxona, który skrupulatnie realizuje powinności wobec wszystkich kandydatek. Okazuje się, że pozycja Americi nie jest stała, a inne dziewczyny nie są bynajmniej pozbawione szans w rywalizacji o koronę i miłość Maxona. Atmosferę dodatkowo podkręcają nowe zadania, jakie czekają na kandydatki, a także rosnące zadomowienie dziewcząt w pałacu. Te, które dotąd nie traktowały zwycięstwa jako czegoś możliwego, zaczynają w nie wierzyć i podejmować działania.

Mimo rozbudowania społecznego tła, wątki emocjonalne w książce z pewnością nie zostały zaniedbane. Otrzymujemy jaśniejszy wgląd w przeżycia wielu bohaterów, choć na pierwszy plan wysuwają się oczywiście rozterki sercowe Americi, która pozostaje rozdarta pomiędzy niewygasłą miłością do Aspena, a rodzącym się dopiero uczuciem do Maxona. Słyszałam wiele zarzutów odnośnie niezdecydowania bohaterki – mnie ten aspekt nie zraził jakoś szczególnie, być może dlatego, że spodziewałam się czegoś dużo gorszego. Fakt, dorosły czytelnik patrzący z zewnątrz jest w stanie jasno i klarownie ocenić postępowanie Americi, a ona sama wciąż podejmuje niezbyt mądre i bardzo ryzykowne decyzje. Wszystko to jednak jest uzasadnione i zrozumiałe. Prawdę mówiąc dziwię się, że jej reakcje są tak stonowane – ja z moim temperamentem i poziomem zazdrości wydrapałabym oczy każdej kandydatce, która odważyła się publicznie położyć łapę na moim ukochanym.

Podoba mi się, że drugi tom Selekcji jest dużo bardziej różnorodny. Przed czytelnikami otwiera się wiele nowych drzwi, a wątki zostają rozbudowane i przemieszane. Sporo sytuacji zaskakuje, a autorka co i rusz daje czytelnikom prztyczka w noc, przeplatając pozytywy z negatywami. Pałacowy świat, choć na początku jawił się jako czarno-biały, pokazuje coraz więcej odcieni szarości, a gierki pomiędzy poszczególnymi osobami stają się powoli nie do zniesienia. Choć rzadko się to zdarza, podczas lektury wściekałam się nie na żarty i wielokrotnie ją przerywałam, żeby uspokoić nerwy. Mimo że nie chciałam, zżyłam się z bohaterami, a ich losy przestały być mi obojętne. Teraz pozostaje mi tylko czekać na wydanie trzeciej części (lub szybko podszkolić angielski i sięgnąć po e-booka…).

13 komentarzy:

 1. No i przez ciebie nie mogę się doczekać aż "Elita" trafi w końcu moje rączki!
  Już zacieram ręce!! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spiesz się - potem będziesz jak ja marudzić, że musisz czekać na trzeci tom. ;)

   Usuń
 2. Już same imiona mnie powalają z nóg, America, Maxon... Okładki są czarujące, to prawda, sam opis społeczeństwa po kolejnej wojnie światowej jest nawet ciekawy, ale mimo wszystko... Nie wiem. Przekonujesz tą recenzją, przekonujesz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, okładki w pierwszej kolejności przyciągają wzrok, a bajkowa sceneria kusi wewnętrzne dziecko. Ale nie namawiam nikogo. ;)

   Usuń
 3. Słyszałam bardzo wiele o tej serii i sama nie wiem, czy mam na nią ochotę. Jakoś mnie niezbyt pociąga, choć wszędzie widzę pozytywne recenzje. Może przeczytam, ale wątpię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw muszę gdzieś dopaść tom pierwszy, ale cieszę się, że dwójka jest różnorodna - dla mnie to podstawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc trochę się bałam, bo pierwszy tom jest naprawdę schematyczny - byłam przekonana, że to się nie zmieni. Ale dwójka naprawdę podnosi poziom i wprowadza wiele ciekawych wątków i zaskakujących spraw. Ciekawe, jak będzie w ostatnim tomie...

   Usuń
 5. Nie słyszałam jeszcze nic o książce, ale z tego, co widzę - godna uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna pozytywna opinia. Muszę koniecznie się przekonać jak to z tą serią jest;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam obie części w domu i planuje przeczytać w następnym miesiącu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoją opinię, jestem ciekawa, czy też dasz się porwać. ;) Ja zgubiłam się pomiędzy kartami,

   Usuń
 8. Skończyłam Elite wczoraj, achh no i gdzie jest następny tom ja się pytam : )

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie ta seria przypadła do gustu teraz czekam na ostatni tom

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są dla nas źródłem siły do prowadzenia bloga i wielkiej radości, dlatego też będziemy wdzięczni za każdy pozostawiony przez Was ślad.