środa, 19 lutego 2014

Marcin Mortka - "Dom pod pękniętym niebem"

Niecałe pół roku temu miałam ogromną przyjemność rozpocząć swoją czytelniczą przygodę z twórczością Marcina Mortki. W moje ręce wpadło „Miasteczko Nonstead” i niemal od razu zakochałam się w lekkiej grozie, jaką przesycona jest ta książka. Gdy dowiedziałam się, że wydany został „Dom pod pękniętym niebem” nie wahałam się ani chwili – tekst stał się moją obsesją, a tego, co znalazłam w środku, absolutnie się nie spodziewałam.

Wszelkiego rodzaju opisy – okładkowy, no i te dostępne w Internecie – nie mówią o historii zbyt wiele. Oto siedmioro nastolatków (przyjaciółeczki: prymuska i hipiska, szkolny playboy, gothka-plotkara, dwóch nerdów i outsider) wybiera się na biwak z indiańskim przewodnikiem. Nocą zaczyna dziać się coś dziwnego, daleko wykraczającego poza żart, jakiego dopuścił się chłopak, chcący zaliczyć „drugą bazę”… Złowieszczy śmiech, nagrany na przygotowaną przez niego taśmę, jest niczym w porównaniu z wydarzeniami, z jakimi będą musieli zmierzyć się nastolatkowie. Świat, który znali, zmienił się nie do poznania, a każdy, kto tej nocy nie przebywał na łonie Matki Natury, pozbawiony został człowieczeństwa. Dookoła zaroiło się od dziwnych stworzeń, a wciąż nieco ludzkie ciała kryją w sobie istoty o zwierzęcych instynktach. Nie wszystkie są groźne, ale te, które żywią się mięsem człowieka, stają się poważnym zagrożeniem dla ocalałych.

Nigdy nie ciągnęło mnie do tematu zombie apokalipsy (poza tym, że mam słabość do serii „Resident Evil”), jednakże wariacja Mortki na ten temat jest zupełnie inna i przez to niezwykle przystępna. W świecie, gdzie każdy dostaje to, czego chce lub na co zasłużył, różnice między ludźmi widoczne są jeszcze bardziej wyraźnie. Tłumione emocje, dawne urazy, rozgoryczenie, żal i złość są tutaj ukazane jako podwalina silnych nadludzkich umiejętności. Każdy, kto przeżył w ludzkiej postaci, zyskuje bowiem Dar, będący odzwierciedleniem jego skrytych pragnień i talentów. Oczywiście są osoby, które marzą o pokoju i chcą nieść pomoc innym, będą jednak prędzej czy później musiały stawić czoła tym ocalałym, którymi kieruje zwykła bezwzględność i żądza władzy.

W obliczu konfliktów między nielicznymi ocalałymi ludźmi, świat tych, którzy ulegli przemianie, zepchnięty zostaje na dalszy plan. Geneza Końca Świata nie jest znana, a czytelnik może jedynie analizować domysły. Dużo ciekawiej ma się konstrukcja akcji po ludzkiej stronie – tu nic nie dzieje się bez powodu. Gdy jakiś bohater znika, możemy mieć pewność, że w końcu powróci, by w odpowiednim momencie wyskoczyć zza krzaków i uratować daną scenę lub uprzykrzyć życie innym.

O ile „Miasteczko Nonstead” chwaliłam za urok lekkiej grozy, o tyle tutaj jest dla mnie nieco zbyt lekko. Mniej jest też psychologizmów, choć motyw z Darami zdecydowanie wzbogaca postaci i czyni je bardziej autentycznymi. Niedosyt jednak pozostaje, bo w „Miasteczku..” brak jasnych wyjaśnień i niedomówienia zrekompensowane były przez obraz grupy, społeczeństwa, tu natomiast również ta sfera wydaje mi się nieco zaniedbana. Tak czy inaczej książki Mortki czyta się po prostu miło, bo język i styl są naprawdę profesjonalne i dopasowane do sytuacji. W książce poważnych mankamentów brak, a ja, choć nie wciągnęłam się zbytnio w akcję, mogę ją jednak polecić czytelnikom, szukającym lekkiej rozrywki. 

13 komentarzy:

  1. Chociaż przeczytałam tylko jedną książkę pana Mortki (Morza Wszeteczne) jestem po uszy zakochana w twórczości tego pana. Poluje na resztę książek, na pewno sięgnę tez po tą pozycję, gdyż moim celem jest przeczytanie wszystkiego co tworzy, a na pewno większości. :D
    Pozdrawiam!
    M.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście chciałabym w końcu sięgnąć po "Ragnarok 1940", dziś nawet miałam kupić, ale jakoś się nie złożyło. Na pewno jeszcze do Mortki wrócę. (:

      Usuń
    2. A ja się właśnie przymierzam by przeczytać "Morza Wszeteczne"! Już znalazły swoje miejsce w kolejce do przeczytania ^^

      Usuń
    3. jestem być może stronnicza, ale polecam jak najbardziej. Ja zalewałam się salwami śmiechu. Świetny klimat, świetny humor, po prostu książka genialna :P

      Usuń
  2. Nie znam tego autora, ale chciałabym przeczytać Trylogię nordycką, Ragnarok 1940, czy Przygody Madsa Voortena, a więc nie o zombie apokalipsie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z mojej perspektywy decyzja słuszna - też mam zamiar sięgnąć po te wszystkie książki. ;D

      Usuń
  3. Przyznam szczerze, że nie słyszałam wcześniej o tym autorze. Kto wie może kiedyś...
    kolodynska.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie słyszałam do tej pory ani o autorze, ani a książce, ale muszę przyznać, że niesamowicie mnie zaintrygowałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mnie zombie jakoś odpycha, ale recenzją mnie zachęciłaś, choć dalej mam wątpliwości, właśnie to zombie, ale jeśli Ty miałaś podobne odczucia, a z książki jesteś zadowolona, to może i ja spróbuje:D

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo podobają mi sie Twoje recenzje,ostatnio zaiteresowałam się książką „Troje” S.Lotz, nawet udało mi sie zdobyć jej fragment i zapowiada sie genialnie, jestem ciekawa czy Ciebie zainteresuje i czy o niej wspomnisz.
    jakby cos tutaj jest trailer https://www.youtube.com/watch?v=QDxM-Oh0F2k

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem o tej książce, w najbliższych dniach na blogu pojawi się recenzja. (:

      Usuń
    2. czekam z nieciepliiwością :)

      Usuń
  7. Moje zdanie odnośnie Mortki jest wielce podzielone. Strasznie znudził mnie pierwszy tom "Miecza i kwiatów", "Martwe Jezioro" także nie należało do jakiś wybitnych dzieł... Jednakże wspomniane już gdzieś wyżej "Morza Wszeteczne" bądź karaibska dylogia są książkami, jak dla mnie, zachwycającymi. Bardzo chciałbym przeczytać Nonstead niemniej póki co nie umiem nigdzie dorwać:)

    P.S Recenzja na plus! :)

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są dla nas źródłem siły do prowadzenia bloga i wielkiej radości, dlatego też będziemy wdzięczni za każdy pozostawiony przez Was ślad.