Czy można znaleźć przepis na każdą życiową sytuację? Tannie Maria, autorka prasowej rubryki kulinarnej, udowadnia nam, że jak najbardziej. Gdy gazeta zmuszona jest zrezygnować z jej opowieści o jedzeniu na rzecz kącika porad, wraz z redaktorkami wpada na pomysł, jak połączyć te dwie sprawy w coś całkiem nowego. Tym sposobem powstaje nowy dział, w którym czytelnicy przysyłają listy z opisami swoich problemów, a Tannie Maria odpowiada im poradą i specjalnie dobranym do trudności przepisem. Projekt realizuje się świetnie, jednak nikt nie przypuszcza, że za jego pośrednictwem autorka wmiesza się w kryminalną zagadkę.
Miałam już kilka podejść do tzw. „kryminałów kobiecych” i za każdym razem mocno się zawodziłam, bo albo część zagadkowa była po prostu infantylna, albo zdominowana przez nie najwyższych lotów historię miłosną, albo z kolei nie znajdowałam w nich absolutnie żadnego klimatu. Tym razem było zupełnie inaczej i wiem już, że właśnie takie książki chciałabym czytać. Przepisy… to cudowne połączenie powieści detektywistycznej z literaturą kobiecą, w którym proporcje są dobrane idealnie, zupełnie jak w dobrej kulinarnej recepturze. Znajdziemy tu zatem morderstwo, całą masę obyczajowych problemów, a także – jakże by inaczej – miłość. A wszystko to podane subtelnie i w bardzo przyjemny sposób.
Wielką siłą tej książki jest jej dynamika – chociaż możemy mieć wrażenie, że opowieść toczy się niespiesznie, tak naprawdę ani się spostrzegamy, kiedy mija połowa i docieramy do finału. Strony właściwie same przemykają nam przed oczami i niesamowicie łatwo wpadamy w wir wydarzeń. Prezentowana zagadka jest spójna, ciekawa i naprawdę mocno pogmatwana, dzięki czemu kolejne jej elementy odkrywamy z przyjemnością. Prawdę mówiąc stwierdzam ze smutkiem, że książka kończy się zbyt szybko – oczywiście prezentowana historia jest domknięta i nie pozostawia niedosytu, ale mimo wszystko ciężko było się z nią rozstać. Dodatkowym plusem konstrukcji jest fakt, że autorka nie podaje nam przepisów w trakcie trwania fabuły – wiele razy spotkałam się z takim zabiegiem w powieściach i zawsze był on tylko niepotrzebnym spowalniaczem. Tutaj wszystkie receptury znajdziemy na końcu, z dokładnymi wskazówkami co do wykonania.
Cudowne jest to, że przy całym dopracowaniu treści, wciąż mamy wyraźny klimat. A właściwie dwa klimaty – jeden związany ze zbrodnią, a drugi z gotowaniem. Nie wiem, jak mogłabym to opisać za pomocą słów, ale gdy rozpoczynają się fragmenty dotyczące kuchni, niemal możemy poczuć zapach potraw, którymi rozkoszują się bohaterowie. Opisy autorki są bardzo sugestywne i trafne, co pozwala nam na pełniejsze odczuwanie. Co ciekawe, podobnie ma się sprawa z płaszczyzną emocjonalną, bo napięcie budowane jest perfekcyjnie, a relacje między bohaterami wydają się naprawdę autentyczne.
Cieszę się, że miałam okazję poznać tę książkę, a jeszcze bardziej – że jest ona częścią cyklu. Będę czekała z niecierpliwością na kolejne tomy, a wszystkim zainteresowanym naprawdę polecam tę lekturę. Jest lekka, niezobowiązująca i klimatyczna, co dla mnie stanowi połączenie idealne.
Za udostępnienie e-booka do recenzji dziękuję wydawnictwu Otwarte.
Premiera 20 lipca!
Przepyszna okładka! Ostatnio zerkałam na nią i wahałam się czy nie kupić ;) widać, że warto :D
OdpowiedzUsuńktóraś z księgarni udostępniała je przedpremierowo... :D czekajmy!
UsuńNa Znaku można już zamówić. ;>
UsuńCiekawe połączenie treści, a okładka niezwykle udana.
OdpowiedzUsuńZgadzam się! Okładka wyszła im cudnie. :3
UsuńZdecydowanie warta uwagi. Zgadzam się :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam kryminały, ale nie jestem pewna, czy ten przypadłby mi do gustu, ze względu na połączenie z literaturą kobiecą. Myślę, że na razie sobie odpuszczę tę książkę ;)
OdpowiedzUsuńNo na pewno nie jest to żaden mocny, klasyczny kryminał. Jeśli połączenie Cię nie przekonuje, to może faktycznie szkoda czasu. :)
UsuńBardzo podobała mi się ta książka i również przyznaję, że jest bardzo klimatyczna ;)
OdpowiedzUsuńZadziwia mnie to połączenie. Jeżeli tobie zabrakło słów, aby ja opisać to muszę przeczytać:)
OdpowiedzUsuń