środa, 8 lipca 2015

Suki Kim - "Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit"

Korea Północna to niewątpliwie w chwili obecnej kraj jedyny w swoim rodzaju. Próżno szukać na świecie drugiego państwa, w którym socjalizm i machina propagandy zostały rozbudowane do tak wysokiego poziomu. Polityka skrajnego izolacjonizmu doprowadziła w dodatku do tego, że obraz życia w Korei Północnej jest mocno zniekształcony dla zewnętrznych obserwatorów; poza granice państwa wyciekają zaledwie strzępki informacji, a nieliczni obcokrajowcy wpuszczeni na terytorium KRLD widzą tylko to, co pokaże im władza, a co z reguły jest misternie przygotowanym “teatrzykiem”. Czasem jednak udaje się zdobyć nieco prawdziwszy obraz życia w kraju Kim Dzong Una…

Suki Kim to amerykanka koreańskiego pochodzenia. Choć urodziła się w Seulu, w wieku trzynastu lat przeprowadziła się z rodziną do Stanów Zjednoczonych. To tam spędziła większość życia i to właśnie taki życiorys dał jej możliwość trafienia do Pjongjangu jako wykładowca angielskiego; gdyby całe życie spędziła w Korei Południowej, prawdopodobnie granica północnego sąsiada była by dla niej nie do przekroczenia. Została nauczycielem języka dla młodzieńców wywodzących się w większości z nielicznych elit, rodzin będących blisko Najwyższego Przywódcy, w rzeczywistości jednak, jako pisarka i dziennikarka, chciała zobrazować mieszkańców KRLD widzianych z bliskiej perspektywy.

Z opowieści, jaką spisała, wyłania się przerażający obraz. Wydawałoby się, że studenci pochodzący z elit kraju będą mieli większą świadomość na temat tego, jak naprawdę wygląda Korea na tle reszty świata, jak i nie będzie im brakować podstawowych towarów. Nic bardziej mylnego. Uczniowie Suki Kim wyraźnie odczuwali niedobory panujące w kraju, choć przed swoją nauczycielką udawali, że ich życie jest cudowne. W czytelnika uderza ten dysonans: z jednej strony Koreańczykom na północy jest źle, z drugiej zaś - gotowi są kłamać w żywe oczy, byleby osoba z zachodu myślała, że KRLD to istny raj. Mogłoby się wydawać, że to strach przed represjami zmusza ich do takiego postępowania, ale to nie tylko to; propaganda jest tu tak silna, że ludzie zdają się naprawdę wierzyć w to, co mówią.

Nie ma co się oszukiwać - ukazana przez Suki Kim rzeczywistość w Korei Północnej to jedynie wierzchołek góry lodowej, wyjątkowo wystający ponad poziom morza kilka metrów wyżej niż normalnie. KRLD wciąż robi wszystko, by w oczach zachodu, ale też i swoich obywateli, uchodzić za najlepsze państwo na świecie, ale, choć tajemnicą poliszynela jest rzeczywisty stan tego kraju, wciąż wiele rzeczy jest skrywanych przed ludźmi z zewnątrz. Pozdrowienia z Korei uchylają nieco rąbka tej tajemnicy i pozwalają spojrzeć na ten kraj z innej perspektywy. Z pewnością warto sięgnąć po tę książkę, bo nawet wizyta w Korei Północnej nie dostarczy nam tylu informacji, co opowieść Suki Kim.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Znak.

7 komentarzy:

 1. Ostatnio wszędzie migają mi książki o Korei, jednej bądź drugiej. Aż zaczyna mnie to intrygować i w końcu po któreś tomiszcze sięgnę :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wielką chęcią po nią sięgnę. Bo "Bezsenność w Tokio" poznałam nowy wymiar poszukiwania informacji o nieznanych dla mnie krajach, kulturach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno skończyłam czytać książkę o Chinach, a dokładniej o Shanghaju i z jednej strony poczułam fascynację, a z drugiej stuprocentową pewność, że nie chcę odwiedzić tego kraju. O Korei Pólnocnej też bym bardzo chętnie poczytała:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaką książkę masz na myśli?

   Usuń
 4. Trochę żałuję, że bardziej na nią nie polowałam. Na początku mnie nie ciekawiła jednak po każdej recenzji jest odwrotnie :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto czytać podobne publikacje, szczególnie teraz, kiedy ignorancja jest chorobą XXIw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to prawda. W dobie tysięcy informacji zalewających człowieka z każdej strony coraz ciężej jest wyłapać te naprawdę wartościowe.

   Usuń

Komentarze są dla nas źródłem siły do prowadzenia bloga i wielkiej radości, dlatego też będziemy wdzięczni za każdy pozostawiony przez Was ślad.